Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim bir insanın doğduğu günden itibaren öleceği güne kadar kendini geliştirmesi anlamına gelmektedir. Kişisel gelişim günlük olarak okunan kitaplar, internet, gazete, televizyon ve yaşanan olaylar sonucunda öğrenilen bilgiler eşliğinde gelişmektedir. Yani bir nevi insanın yaşanmış olaylardan ya da öğrenmiş olduğu olaylar ile kendini bulunduğu durumdan daha ileri noktaya yani geliştirmesi demektir. Ayrıca insanın kendi ilgisini çeken yani ilgi alanını kavrayarak bu yönde kendisini bilgilendirmesi de bir kişisel gelişim örneği olmaktadır.  Kişisel gelişim ile ilgili birkaç madde sıralayabiliriz.

  • Kişisel gelişimin yapı taşı kişinin öncelikle kendini tanımasıdır diyebiliriz.
  • Kişisel gelişim, belirlenmiş olan hedefe ulaşmak için insanları birtakım strateji ve teknikler ile motive eden bir aşamadır.
  • Kişisel gelişim, başka insanlar ile iletişimlerin daha iyi kurulmasını sağlamaktadır.
  • Kişisel gelişim, insanın içerisinde yer alan olumsuz inanç, yargı ve düşünceleri değiştirerek bunu olumlu yöne çevirip yeni bir bakış açısı getirmektedir.

Kişisel Gelişimin Faydaları Nelerdir?

Kişisel gelişimin amacı insanı çok yönlü bir şekilde geliştirmektir. Kişisel gelişim özel hayatta, iş hayatında ve sosyal hayatta insanı güçlü yaparak hayatına mantıklı yön vermeyi hedeflemektedir. İnsan bunu farklı öğrenmeleri yaparak sağlayabilir. Bu öğrenmeler arasında mantıklı bir ilişki kurulduğu zaman ise yaratıcı bir şekilde düşünme özelliği kazanabilmektedir. Kişisel gelişim ile de bu durum amaçlanır ve insan ilişkileri güçlendirip kendisini daha iyi yerlere gelmesidir. Kişisel gelişimin faydalarını da birkaç madde ile sıralamak mümkündür.

  • Kişisel gelişim insanı çok ve farklı yönde geliştirmeyi amaç edinmiştir.
  • Bireyi sosyal hayatında güçlü, verimli ve etkili göstermek istemektedir.
  • Bireyin kişisel gelişimini ancak birbirinden farklı öğrenmeler eşliğinde gerçekleştirilebilir.
  • İnsan farklı konularda deneyimini ve bilgisini arttırdığı zaman ve bu bilgiler arasında birtakım ilişkiler kurunca yaratıcı bir şekilde düşünme becerisi kazanmaktadır.
Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.