Kişisel Gelişim

Problemlerle Başa Çıkma

Belki de hemen hemen her gün basit ya da zorlayıcı problemlerle karşılaşırız. Peki, bu problemlerle nasıl başa çıkıyoruz? Bu soru her insanın problemler için kendisine sorması gereken temel bir sorudur. Çünkü problem ile başa çıkmak insandan insana değişen bir durumdur.

Problem Nedir?

Aslında herkesin başına gelen bu durum yani problem, insanın içerisinde bulunduğu karmaşık bir durumdur. Yani çözülmesi mümkün olan fakat çözümleyebilmek için birtakım durumlardan geçilmesi gereken bir durum. Ayrıca farklı bir pencereden bakacak olursak herhangi için problem olan bir durum ya da olay, bir başka kişi için problem oluşturmayabilir. Bundan dolayı da zihinsel ile fiziksel birtakım süreçlerden geçerek sonuca ulaşabilirsiniz. Aslında yaşamış olduğumuz birtakım problemler günlük hayatta zihinse ve fiziksel olarak tarafımızdan çözülmektedir. Çok dikkatli bakarsanız bunu siz de anlayacaksınız. Bundan yola çıkarak ta büyük sorunları çözmek mümkün olacaktır. Bu durumlara bakacak olursak dört maddenin olduğunu kolaylıkla anlarız.

  1. İçerisinde olduğumuz durumu anlamak
  2. Yaşanan problemin temel sebebini anlamak
  3. Etkileyici bir hareket planını oluşturmak
  4. Gerekli olduğunda yerinde değişiklikler yaparak problem ortadan kalkıncaya kadar hareket planına sadık kalmak.

Bu durumlardan sonra iki aşamalı bir şekilde sorunun çözümünü sağlamak mümkün olacaktır.

İçerisinde olunan durumu ve nedenini anlamak

İlk olarak hemen zihinde akla gelebilecek bütün olası durumların listesi yapılması gerekmektedir. Sonrasında ise en muhtemel olabilecek olası durum için bir önsezi kurulması daha iyi olacaktır. Yani aklınızda bütün olasılıkların nasıl yapılacağını ve sonucunu önsezi olarak bilinen hipotez kurarak çözüme ulaşmaya çalışmalıyız.

Çözüm geliştirmek

Yaşanan problemi olumlu bir şekilde sonuca kavuşturmak için birtakım çözüm yolları olması gerekmektedir. Bu aşamadaki en önemli durum ise temel sebebi çok iyi bir şekilde anladıktan sonra gelebilecek bütün fikirleri önem sırasına göre listelemek gerekmektedir. Burada öncelik sırası çok önemlidir. Sonrasında ise en muhtemel çözüm yollarını alarak uygulama planı geliştirmektir. En muhtemel ve çözüm yolunun daha iyi olacağını düşündüğünüz çözüm yollarını uygulayarak işe koyulabilirsiniz.

Problem ile başa çıkmanın en önemli unsurlarından bir tanesi ise kararlılıktır. Çözümün olacağına inanıldığı ve çözüm yolunu iyi bir şekilde kurduğu zaman artık harekete koyulmak gerekir. Burada da panik ve heyecan yapmadan çözüm yoluna uyarak sırayla ve planlı bir şekilde gidildiği zaman gerçekten de sonucun başarılı olacağını söyleyebiliriz.

Son olarak bir öneri

Problemin çözüm yolunu kendi başımıza karar vermek mümkündür. Sizlere şöyle bir öneri sunabiliriz. Çözüm yolu için bir başkasından fikir almak kulağa nasıl geliyor? Bulunduğunuz durumdan dolay probleme farklı bir boyuttan bakma şansımızın olmayabileceği gibi farklı bir pencereden de bakma durumumuz olamayabiliyor. Ayrıca her insanın da farklı yetenekleri olduğundan dolayı ve içerisinde bulunduğunuz durumda olmadığından dolayı çok daha sağlıklı kararlar verebilmektedir. Bundan dolayı da karşılaşmış olduğunuz bir problemden kurtulmak için başka kişilerden öneri almaktan korkmayın.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.