Psikoloji

Psikoloji Bölümü

Psikoloji bölümünü düşünmekte olan adayların bu bölüm hakkında merak ettiği birtakım sorular bulunuyor. Bunlar, psikoloji bölümü taban puanları, psikoloji bölümü nasıl? Psikoloji bölümü iş imkanları ve psikoloji bölümü çalışma alanları olmaktadır.

Bu bölümü tamamlamış olanlar, özel sektörde ya da kamuda kolaylıkla çalışabilirler. Psikoloji bölümünün çalışma alanları biraz daha incelersek özel şirketlerde, hastanelerde, okullarda rehber öğretmen ve kamuda adli psikolog gibi alanlarda iş imkanına sahiptirler. Psikoloji bölümü okuyan öğrencilerin iş hayatlarında daha başarılı olmak için üniversite zamanında kendilerini geliştirmeleri lazımdır. İnsan psikolojisini araştıran bir alan olduğu için öğrencinin kendisini geliştirmesi bu konuda oldukça önemlidir.

Psikoloji bölümünün amacı insan davranışlarını ve psikolojisini inceleyip, insan hayatını kolaylaştırarak daha da düzenli hale getirmektedir. Psikoloji bölümünü okumak isteyen insanlar ilk olarak sabırlı, yardım etmeyi seven, güler yüzlü, hoşgörülü, insan psikolojisini araştırmaya meraklı, başkaları ile çabuk ve rahat bir şekilde iletişim kurmayı beceren biri olmalıdır.

Psikoloji bölümü iş alanları

Psikoloji bölümünün iki dalı mevcuttur: uygulamalı psikoloji ve kuramsal psikoloji.

Psikoloji programında sosyoloji, istatistik, mantık, felsefe gibi temel konularda verilen dersler ile gelişim psikolojisi, fizyolojik psikoloji, psikolojik testler, çağdaş psikoloji akımları, psikolojiye giriş, öğrenme psikolojisi, zekâ-kişilik psikolojisi, anormal davranış psikolojisi gibi alan dersleri görmektedirler. Ayrıca psikolojide çoğu dersler uygulamalık dersler olduğu için daha çok laboratuvarlarda sürdürülür.

Psikoloji okumak isteyen öğrenciler herkesten farklı olarak normalin üzerinde akademik yeteneğe sahip olmalı, matematiğe, sosyoloji ve felsefeye ilgi duymalıdır. Bilimsel meraka sahip olmalı, ayrıca insanları anlamaya istekli olmalıdır.

Psikolog işinde bir sıra yöntemlerden, testlerden, psikolojik ölçme araçlarından yeri ve doğru zamanında kullanmayı becermelidir.

Günümüzde psikologlar rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikologu gibi, kreş ve çocuk bakım evlerinde, ruh sağlık merkezlerinde çalışabilirler. Aynı zamanda çocuk ıslah evleri ve cezaevlerinde, Sağlık Bakanlığına ve üniversitelerde bağlı ruh ve sinir hastanelerinde çalışmaktadırlar.

Bir psikolog mezun olduktan sonra yüksek lisan eğitimi alması onun rahat iş bulmasına neden olacaktır, o yüzden yüksek lisans eğitimi görmesi gerekiyor. Bu alanda çalışan psikologlar bazende kendileri için özel yer açarak orada çalışmaktadırlar.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Gördünüz mü ?

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.