Psikoloji

Psikoloji Kitapları

Sizleri için bir liste hazırladık. Bu listede psikolojiye az da olsa ilgi duyan ve kendini keşfederek geliştirmek isteyenler için okunması gereken psikoloji kitapları listesini hazırladık. Bu listede yer alan kitaplar hem dünya genelinde büyük bir okunma sayısını elinde bulundururken hem de psikologlar tarafından önerilmektedir. Bundan dolayı da sizler de bu kitapları bularak okuyabilirsiniz.

Ölüm Korkusunu Yenmek – Irvin D. Yalom

Mahabharata isimli destanda geçen bir söz şu şekildedir. ‘‘ Dünyadaki en mucizevi şey nedir?’’ Bu sorunun devamında verilmiş cevap ise şu şekilde olmaktadır. ‘‘İnsanın çevresindeki insanların öldüğünü görmesine karşın kendisinin inanmaması olmaktadır.’’ Bu kitapta Yalom’a ilham veren bir diğer İtalyan atasözü ise şöyledir. ‘‘Oyun bittiğinde, oyun nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bütün taşlar aynı kutuya koyularak kaldırılır.’’

Bu iki düşünce biçimi arasında yapılan tercihler, hayatın nasıl yaşanacağını belirlemektedir. Bu düşünceden ilham alınarak ortaya çıkartılmış olan bu eser gerçekten de harika bir düşünce biçimi ile okuyanların karşısına çıkmaktadır.

Akıl Hastalarının İç Dünyası – Bert Kaplan

Dünyada her on kişiden bir tanesinin şizofreni hastalığına yakalandığı belirtilmekte. Bundan dolayı da çevremizde yer alan insanların bu hastalığa yakalanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtebiliriz. Bu kitap şizofreni hastası olan kişileri iyice anlamayı ve onlara nasıl davranılması gerektiğini açıklayan oldukça okunaklı ve güzel bir kitaptır.

Keşfedilmemiş Benlik – Carl Gustav Jung

İnsanı sorgulayan bir kitap olarak belirtebileceğimiz Keşfedilmemiş benlik kitabını okurken dünyanın en iyi psikiyatristinin yanında oturuyormuş hissini alacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca insanın en önemli, en büyük sorunlarından bir tanesi ile ilgili bir söyleşi dinliyor gibi olacaksınız.

Sevginin ve Şiddetin Kaynağı – Erich Fromm

İnsan psikolojisi ve kişisel gelişim ile ilgili olan bu kitapta da kendi sınırlarınızı zorlayacaksınız. Zihninizin derinine inecek ve hayatı sorgulamaya başlayacaksınız. Kişisel gelişim için oldukça önemli bir kitap olan Sevginin ve Şiddetin Kaynağı ile kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz.

Kitleler Psikolojisi – Gustave Le Bon

Bir kitleyi tanımak için öncelikle onun psişik yapısını bilmek gerekmez mi? Bu insanın psikolojik hali ile nasıl aynılık göstermektedir? Sosyal psikoloji günümüzde bu konular ile uğraşmaktadır. Sosyal psikolojide ‘‘grup’’ genel adı altında, çeşitli şekil ve biçimlerde incelenmektedir. Hatta bu konu ile ilgili de hemen hemen her dilde sayısız araştırmalar ve kitaplar yer almakta. Türkiye’de ise bu konu daha yeni ortaya çıkmıştır. Türkiye’deki psikoloji kitapları seven kişilerin de bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olması için bu kitabı okuması tavsiye edilmektedir.

Kendi Kendine Psikanaliz – Karen Horney

 

Kitapta felsefi bir sorular ele alınmakta ve cevapları verilirken de teknik bakımdan da incelemiş ve günümüzün modern psikanalitik yöntemlerinden de faydalanarak kişinin kendini tanımasının olağan olduğunu vermiş olduğu örnekler ile açıklamaya çalışmıştır. Kendi Kendine Psikanaliz kitabı, kişisel gelişimi için uğraşmakta olan hemen hemen herkesin okuması gereken bir kitap.

Deliliğin Tarihi – Michel Foucault

Kitapta delilik günlük yaşamın bir parçası olarak benimsenmiş ve çılgınlar ile kaçıkların dışarıda normal insanlar ile beraber dolaştıkları günden Orta Çağa, sonrasında tehlikeli sayılmaya başlandığı zamana, tımarhanelere kapatıldıkları zamanlara ve normal insanlar ile aralarına ilk defa duvarın çekildiği günümüze kadar deliliğin tarihi incelenmektedir. Ayrıca deliliğin tarihi incelenirken insanlığın da yapmış oldukları büyük hatalara yer verilmiş ve deliliğin gerekli olduğunun altına da vurgu yapılmıştır.

Mutluluk Psikolojisi – Nevzat Tarhan

Yönetim ve streste davranış, duygu ve düşünce denetiminde beyni doğru ve yerinde kullanıldığı zaman nitelikli, başarılı ve mutlu yaşana bilinir. Bu yaşantı insanın vermiş olduğu kararlar neticesinde ortaya çıktığı gibi, dünyayı değiştirmek için de öncelikle kendimizi değiştirmeye önceliğin verilmesi gerekmektedir. Bu kitapta ise günümüzde yer alan en yaygın hastalıkların en büyük sebebi olarak adlandırılan stres ele alınmış ve bu stresin nasıl mutluluğa dönüştürüleceği hakkında altın öğütler verilmiştir.

Kendini Arayan İnsan – Rollo May

Endişenin ön planda tutulduğu günümüz için yazılmış olan bu kitapta kişisel bütünlüğü bulmak konu edinmiştir. Kitabın asıl amacı ise güvensizliğe karşı göğüs gerebilmek için yeni yöntemler keşfetmek, insanın amaçlarına ve hedeflerine ulaşabilmesi için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlatmaktadır.

İnsanın Anlam Arayışı – Victor E. Frankl

Viktor Frankl 20. Yüzyılın en önemli psikiyatrlarından bir tanesi olarak bir kitap yazmış ve dünya genelinde de 12 milyondan fazla satışa ulaşmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampında yaşamış olduğu deneyimleri aktarmış olduğu bu kitapta bu toplama kampının, dünyayı daha geniş bir hapishane olarak anlamamızı sağlayacak bir fikre dönüştüğünü belirtecektir. Ayrıca yazar kitapta insanı insan yapan nedir? Sorusuna cevap ararken ‘‘anlam’’ı keşfetmeye de yardım etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Gördünüz mü ?

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.