Psikoloji

Psikoloji Okumak

Psikoloji okumak isteyen adaylar bir takım soruların  cevabını merak ediyorlar. Örneğin  “Bu bölümün giriş puanı ne kadar? ”, “Hangi alanlarda çalışma imkanları var?” , “iyi bir psikolog ne kadar kazanır?”, “Bitirdikten hemen sonra iş bulma imkanları ne kadardır?” . Psikoloji alanları bir birine yakın olsalar da onların aralarında da az farklar vardır ve bu yüzden çalışma imkanları farklıdır. Psikolog cezaevlerinde, çocuk ıslah evlerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, akıl hastanelerinde, okul psikologu ise rehberlik ve araştırma merkezlerinde çalışabilir. Ayrıca bu psikologlar arasında öğretmenlik sertifikası alan psikologların liselerde , okullarda öğretmenlik yapma imkanları vardır. Psikoloji bölümü insanların davranışlarını hem gözlemleyerek hem de test ederek inceleyen bir bölümdür. Psikolojini kurumsal ve uygulamalı psikoloji dalı olarak iki dala ayırıp her biri ile ilgili malumatlar verelim.

Kurumsal Psikoloji

Psikolojinin bu dalı güdülenme, düşünme, öğrenme gibi psikolojik konularla ilgilidir. Kurumsal psikoloji dalına, normal dışı davranışları inceleyen “Anormaller Psikolojisi”, insanda heyecan, duygu, öğrenme, düşünme gibi psikolojik süreçleri izleyen “Gelişim Psikolojisi”, toplum tarafından insanları etkileyen davranışları, insanlar arasında olan iletişimleri inceleyen “Sosyal Psikoloji” insan davranışlarının fizyolojik yönlerini araştıran “Fizyolojik Psikoloji”, insanları ve hayvanları inceleyerek onlar üzerinde laboratuvarda deneyler yapan “Deneysel Psikoloji” aittir.

Uygulama Psikolojisi

Uygulamalı psikolojinin başlıca alanlarına Danışma Psikolojisi, Endüstri Psikolojisi, Klinik Psikoloji alanları ile ilgili tüm konular aittir.

Psikoloji bölümü okuyan öğrenciler psikolojinin temel konuları olan fizyolojik psikoloji, psikolojik testler, anormal davranış psikolojisi, çağdaş psikolojisi, öğrenme psikolojisi, deneysel psikolojisi gibi konularla yanaşı sosyoloji, felsefe, istatistik, mantık gibi temel dersleri de görüyorlar. Bu dersler arasında uygulamalı, deneysel dersleri sahada ve laboratuvarlarda sürdürüyorlar.

Psikoloji okumak isteyenlerin karakterinde insanlara karşı sevgi, ilgi, dikkat, onlara dinlemek yeteneği, iyi iletişime girme becerileri olmalıdır. Diğer insanlardan farklı olarak daima kendi üzerilerinde çalışmalı, bilimsel meraka sahip olmalı, normalin üzerinde akademik yetenekleri olmalıdır.

Psikologlar için iş imkanları günden güne artsa da özel ya da resmi endüstri kuruluşlarında çalışma olanağı sınırlıdır. Lakin iyi elemanlar yetiştikçe ve endüstri geliştikçe psikologların iş bulma imkanların daha da artacağı söylenebilir. Hatta son dönemlerde psikoloji bölümünü bitirenler kendileri için özel iş yeri açma imkanlarına sahiptirler. Psikoloji bölümünde okuyan öğrenciler üniversiteyi bitirinceye kadar felsefe ile ilgili sertifika alırlarsa orta okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilirler. Psikoloji mezunu rahat şekilde ve iyi yerde çalışmak istiyorsa lisansüstü eğitim görmesi gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Gördünüz mü ?

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.