Psikolojik Rahatsızlıklar

Psikolojik Rahatsızlıklar

İnsanın ruh halini tanımlayan ruh bilimine psikoloji denir. Düşünceler ve duygularını dışarı yansıtamayan insanlar ise belirli bir müddet sorunlarını kafalarına takmakta ve bu sorunu iyice büyütmektedirler. Bundan dolayı da ortaya psikolojik rahatsızlıklar çıkmaktadır. Psikolojik olan bu hastalıklar sosyal ya da ev hayatı, maddi ya da manevi sorunlar, sevgi eksikliği gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkları ise şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır.

Paronaya           

Bu hastalıkta olan kişiler genel olarak iyi ve düzgün giyinen kişilerdir. Ayrıca etraflarında oldukça olumlu olduklarından dolayı ilgiyi üzerlerine toplarlar. Fakat etrafında bulunan kişiler fark etmeden düşmanca, kuşkucu ve garip bir tavır koyabilirler. Ayrıca şiddet içeren, cinayet ve intihar durumları da görünebilmektedir. Paranoya hastalığı olmuş kişiler olmamış bir varlığı ya da herhangi bir şeyi varmış gibi gösterdiklerinden dolayı çevresine zarar verme oranları bir hayli yüksektir.

Yaygınlık

Her zaman en iyisini ben yapar, ben bilirim ve benden başka kimse iyi bilemez düşünceleri ile ortaya çıkan bu hastalık genel olarak 40 yaşından sonra görünmeye başlar. Bu hastalıkta olan kişiler genellikle sosyo ekonomik durumları iyi olduğu gibi genellikle de evli kişilerde gözükmektedir.

Panik Atak

Bir anda beklenmedik bir tepki vererek ortaya çıkan Panik atak rahatsızlığı korku, endişe ve kaygı karışımı olan bir nöbet çeşididir. Panik atak rahatsızlığında bireye başkalarına inanması gerektiğini ve kendisine kötü bir şey olacağına kendini inandırması sebep olmaktadır. Bu rahatsızlık hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilmektedir ama en sık olarak 20 ile 30 yaşları arasındaki kişilerde görülmektedir. Erkeklerin panik atak geçirme oranı kadınlara göre 3 kat daha aşağıdadır.

Anksiyete

İnsan için tehlikeli algısını ortaya çıkartma ve tehlikeli bir durum oluşturma rahatsızlığıdır. Birey bu rahatsızlıkta sürekli olarak korkuya kapılır ve başı döner, titreme ya da korku gibi belirtileri ortaya çıkar. Genel olarak psikolojik rahatsızlığı olan kişiler ve çevrelerinde dikkatleri üzerinde toplamak isteyen kişilerin ortaya çıkarmak istediklerini elde etme çabası olarak adlandırılmaktadır.

Sosyal Fobi

Bu rahatsızlık genellikle 13 ile 24 yaşları arasında görüldüğü gibi nadir de olsa daha büyük yaşlarda da görülebilir. Kadınlar erkeklere oranlandığı zaman sosyal fobilerinin daha fazla olduğu görülmektedir. Bu durumun ortaya çıkması anne ve babanın aile bağlarının kopuk olması ve disiplinin gereğinden fazla olması ile ortaya çıkmaktadır.

Uykusuzluk

Uyku sorununda birey kafasına sürekli olarak bir şey takar ve hemen her şeyin olup bitmesini istemesinden dolayı psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bireyde herhangi bir uyku sıkıntısı varsa kafasına mümkün olduğunca bir şeyler takmamalı ve kendisini rahat bir şekilde uyuması için uykuya vermelidir. Eğer ki bu sorunu her şeyi yapmışsanız ve halen çözemiyorsanız bir psikologa görünmenizde fayda var.

Distimi (Kronik Depresyon)

Birtakım uzman araştırıcılar kronik depresyon hastalıklarının biyolojik kökenli olduğunu ve beyinde yer alan birtakım kimyasal maddelerin yetersiz olduğundan dolayı ortaya çıktığını belirtmektedirler. Fakat bazılarına göre ise düşünce sistemindeki psikolojik dengesizlikten ortay çıktığı belirtilmiştir. Kronik depresyon hastalıklarının belirlenen sürekli bir belirtisi yoktur. Bundan dolayı da oldukça sinsi bir şekilde ilerler ve insanın yaşamını alt üst edebilir.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.