Psikoloji

Psikolojinin Alanları

Davranış bilimlerinden biri olan psikoloji kendi içerisinde bazı alanları bulundurmaktadır. Psikolojinin alanları her biri için kendisine has davranışlar mevcuttur. Psikolojinin alanlarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Klinik Psikoloji
  • Gelişim Psikolojisi
  • Deneysel Psikoloji
  • Okul ve Eğitim Psikolojisi
  • Kişilik Psikolojisi
  • Sosyal Psikoloji (Çevresel veya Ekolojik Psikoloji)
  • Endüstri ve Örgüt Psikolojisi

Klinik psikoloji

Klinik psikologlar diğer psikologlar gibi davranışları anlamaya çalışır, normal ve anormal davranışlarını ele alır ve çok çeşitli dallarda görev yaparlar. Klinik psikologlar davranışla ilgili  araştırmalar sonucunda elde ettikleri bilgileri pratik ile bütünleştirirler. Klinik psikologlar en çok depresyon, şizofren, yetişkinlik ve yaşlılık, ergenlik belirtileri, zihinsel, duygusal ve davranışsal gibi konularla ilgilenmektedirler.  Klinik psikologların diğer ilgi alanları içerisinde mutsuzluk, yetersizlik, fobiler, huzursuzluk ve kişilik gibi  konularda bulunmaktadır. Klinik psikologlar okullarda, askeriyede, hastana, dispanser ve kliniklerde, anne-çocuk sağlık merkezlerinde, rehberlik merkezlerinde, cezaevlerinde çalışma imkanlarına sahiptirler.

Gelişim psikolojisi

Gelişim psikolojisi insanın doğumundan ölümüne kadar uzanan dönemde onda yaranan, yaşla bağlı psikolojik, fiziksel, davranışsal ve bilişsel farklılıkları ayrıntılayan psikoloji alanlardan birisidir. Gelişim psikologları yalnız çocukluk dönemini değil diğer dönemlerini de inceler ve gelişimsel farklılıkları ortaya çıkarmaya çalışırlar. Psikoloji alanları içerisinde gelişim psikolojisi son 50 yılda en hızlı gelişme göstermiş alandır.

Deneysel psikoloji

Psikolojinin uzmanlık alanlarında deneysel psikoloji psikolojiyi bir doğa bilimi olarak kabul ediyor ve araştırmalarını laboratuvar koşulları altında gerçekleştiriyor. Deneysel psikoloji uzmanları ilk önce hayvanlar üzerinde çalışmışlar ve sonra ise insan ve hayvan davranışları karşılaştırarak incelemişler.  Deneysel psikolojide kendine has alt dalları şu şekilde sıralayabiliriz: biyopsikloji, nöropsikoloji, psikofizyoloji ve fizyolojik psikoloji.

Okul ve Eğitim Psikolojisi

Eğitim psikolojisi öğrenme aşamalarının psikolojik istikametini araştırmakta olan psikolojinin alanları bölümlerinden birisidir. Eğitim psikologlarının araştırdıkları konular içerisinde: öğrenme güçlüğü olan çocukların sorunları, eğitimde karşılaşılan sorunlar, TV‘nin çocukların çalışma alışkınlıklarını ne kadar etkilediği, öğrenci ve öğretmen ilişkileri bulunmaktadır. Genelde okullarda çalışan psikologlar üniversitelerde de kendi alanlarında görev almaktadır. Onların üniversitelerde işleri okul psikologları ile öğretmenlerin çalışmalarına yardım etmek ve öğretimle ilgili teknikler üzerinde araştırmalar yapmaktır.

Okul psikolojisi ile eğitim psikolojisinin arasında biraz fark vardır. Okul psikologları çocukların her biri ile ayrı ayrılıkta ilgilenerek onların sorunlarını çözmeye çalışır ve bu işi ebeveynler ve öğretmenlerle beraber çalışarak çözüm yolu bulur.

Kişilik Psikolojisi

Kişilik psikoloji alanı bireyler arasındakı farkları inceler ve he bireyin kendine has özellilerini belirtmeye çalışır. Klinik psikoloji ile kişisel psikolojini ayıran nokta, klinik psikoloji normal dışı kişilerin tedavisi ile ilgilenir, kişilik psikoloji ise normal bireylerin davranışlarındakı farklılıklarla ilgilenir.

Endüstri ve Örgüt Psikolojisi

Psikolojinin alanları arasından bir diğeri de endüstri ve örgüt psikolojisi olmaktadır. Bu alanı bitiren psikologlar endüstri işletmelerinde danışmanlık görevi yaparlar ve işle ilgili eğitim programlarının hazırlanmasına ve iş için en uygun personalın ve personalların seçilmesine yardım ederler.

Sosyal Psikoloji

Sosyal psikologları insanların birbirleri ile nasıl iletişime girdikleri ve sosyal çevrelerinden nasıl etkilendikleri gibi konular ilgilendiriyor. Sosyal psikologlar arkadaşlık, ikili ilişkiler veya diger insanlara karşı  önyargı ve başka buna yakın konuları incelerler. Çoğu zaman sosyal psikoloji bölümünü bitirenlerden doktora dereceside istenmektedir.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Gördünüz mü ?

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.