Psikolojik Rahatsızlıklar

Rett Sendromu Nedir? Belirtileri nelerdir?

Farklı ırklarda, etkin gruplarda, kız çocuklarında rastlanan nörolojik rahatsızlıklardan birisi Rett sendromudur. Erkeklerde bu durum oluştuğunda anne ya düşük yapar, ya da doğum anında ölüm veya anne karnında erken ölüm gibi durumla karşılaşır. İlk defa Rett sendromu Dr. Andreas Rett tarafından teşhis koymuştur. Dünya çapında bu hastalık 1983 yılıda Dr. Bengt Harberg ve çalışma arkadaşları tarafından tanınmıştır.

Rett sendromunun oluşmasına neden X kromozomu üzerinde bulunan MECP2 geninin kusurlu olmasıdır. Kız çocuklarında görülmesine neden olan, erkeklerden farklı olarak kızların 2 adet X kromozomu taşımasıdır. Erkeklerde 1 adet X, 1 adet Y kromozomunun olduğu için onlarda bu hastalığın oluşması neredeyse olumsuzdur, olsa da hayata gelme şansı yoktur.

Rett Sendromu Belirtileri

Rett sendromu, her on binde bir doğumdan, yirmi üç binde bir doğuma kadar sıklıkla meydana geldiği bilinmektedir. İlk başlarda çocukta Rett sendromunun olup olmamasını söyleyemeyiz, çünkü 6-18 aylığa kadar olan zaman aralığında normal veya normale yakın bir gelişim gösterirler. Biraz zaman geçtikten sonra çocukta gerileme, durgunluk, iletişim kurmaktan kaçma gibi haller ortaya  çıkar. Ellerini birbirine kenetler, eli ağza götürme, el çarpma, eli bir yere hafifçe vurma, el bükme, el yıkama gibi hareketleri tekrar eder ve bu durumda zamanla farklılık gösterebilir.

Çocuktaki bu rahatsızlık onun el becerilerinde ve konuşma yeteneğinde bir takım problemlerin meydana gelmesini sağlamaktadır. Çocuğun ilk ikinci ya da üçüncü yıllında oyun gelişimi ile birlikte sosyal gelişimi de durmaktadır. Fakat bu durumda sosyal ilgi devam etmektedir. Onda baş büyümesinde azalma ile birlikte el hareketlerinde sürekli tekrar, el becerilerinde kayıp ve ellerini düzgün olarak kullanamama problemi oluşmaktadır. Bel kemiğinin “S” şeklinde oluşması, diş gıcırdatma, nefes alma problemleri ve nöbet gibi problemler oluşur. Rett sendromu olan çocukların tipik özellikleri arasında küçük ayak ve eller, sivri burunlar ve açık ince renk derili yüzleri olmaktadır. Rett sendromundaki kemik kırılması diğer motor problemlerine göre daha fazla rastlanmaktadır. Rett sendromunda büyüme yavaş olduğu için bu hastalıktan eziyet çekenler yaşına göre oldukça küçük görünüyorlar.

Doymak bilmeyen bir iştahlarının görünmesine  rağmen çoğu  yetersiz beslenme problemi ile karşı karşıyadır.

Rett sendromunu çoğu zaman erken çocukluk otizmi  ve Beyin felci ile karıştırılıyor. Bu nedenle aileler ilk önce hastalığın belirtilerini öğrenmeli, ayrıntılı ve dikkatli bir tıbbi değerlendirme yapılabilmesini sağlamalıdır. Böylece teşhis erken koyulur ve tedaviye daha erken başlanır.

Rett Sendromu Farkındalık

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.