Kişisel GelişimUncategorized

Sağlıklı Bir Zihin İçin Öneriler

Zihnin sağlıklı olması daha iyi düşünmeyi, daha pratik ve daha detaylı düşünmeyi beraberinde getirmektedir. Ayrıca zihnin sağlıklı olması ilerleyen yaşlarda da hastalıklardan kurtulmanın en büyük etkeni olduğunu biliyor muydunuz? Sağlıklı bir zihin ilerleyen yaşlarda zihinsel türdeki hastalıklara yakalanma riskini neredeyse minimum seviyeye indirmektedir. Bundan dolayı da zihnin daha genç yaşta sağlıklı olması hem bulunduğunuz yaş için hem de ilerleyen yaşlar için oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. Bundan dolayı da birtakım basit ve yapabileceğiniz türden birtakım şeyleri yapm anız sizin açınızdan iyi olacaktır.

Sağlıklı Bir Zihin İçin;

Öncelikle sağlıklı beslenmek gerekmektedir.  Eğer ki aldığınız kalori miktarı sizin günlük almanız gerekenden çok fazla ya da çok az ise bunu ortalama bir seviyeye indirmeniz faydalı olacaktır. Bu durum sadece zihin için değil vücut için büyük faydası olmaktadır. İkinci olarak ise hareket yani egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak hem yediğiniz besinlerin sindirim yapmasını kolaylaştıracak hem de sağlıklı bir zihin için önemli bir davranış olacaktır. Zihnin sağlıklı olması için günlük yapacağınız birtakım kolay rutin davranışları aşağıda listeledik. Bu listeden size en uygun olanlarını seçebilir ve uygulamasını yapabilirsiniz. Bu sayede hem vücudunuz hem de zihniniz daha sağlıklı olacaktır.

Açlık Hissi Yaşayın 

Günde ya da birkaç günde bir defa açlık hissini yaşayın. Yani tam olarak acıkın sonrasında yemeğinizi yiyin. Bu sayede beyniniz ile mideniz arasında büyük bir elektriklenme yaşanacak ve zihniniz çalışmış olacak. Yani zihninize bir nevi egzersiz yaptırmış olacaksınız.

Her Gün En Az Bir Kelime Öğrenin

Her gün yeni bir kelime öğrenmek zihin açısından çok faydalıdır. Bu sayede kan dolaşımınız artacak, zihinsel faaliyetleriniz bir hizaya gelecektir. Ayrıca ezber yeteneğinizin de günde en az bir kelime ezberlerken gelişeceğini belirtmekte fayda var.

Sürekli Sorular Üretin

Bilmediğiniz bir konu üzerinde birtakım sorular üretmek çok faydalı olacaktır. Çünkü zihniniz bu konuyu ilk defa duyacak ve adeta zihninizde yeni bir alan açılacaktır. Siz bilmediğiniz konu üzerinde sürekli soruları sorun cevapları önemli değil.

Zeka Geliştiren Oyunlar Oynayın

Zeka geliştiren oyunları oynamaktan kaçınmayın.  Sudoku, satranç, dama ve tabu gibi oyunları düzenli olarak oynayın. Bu sayede beyniniz hiç olmadığından daha çok çalışacaktır. Farklı alternatifleri düşünebilecek ve herhangi bir zorluk ile karşılaştığınızda zihniniz size kolaylıkla alternatif yolları da verecektir.

Kalem ve Kağıt Kullanmaktan Çekinmeyin

Kalem ve kağıt kullanım oranınızı arttırmanız çok önemli bir etken. Günümüzde teknoloji çok fazla kullanılmaktadır. Bundan dolayı da kağıt ile kalem oranımız bir hayli azalmıştır. Bir şeyler karalamak ve bir şeyler çizmek sağlıklı bir zihin için vazgeçilmez olmaktadır.

Her Gün Kullandığınız Yolları Değiştirin

İş yerinize, okulunuza ya da her gün gitmiş olduğunuz bir yere sürekli olarak aynı yerden gitmeyin. Farklı ve alternatif yolları kullanın. Yapılan araştırmalar sonucunda farklı yolların kullanılması zihni yapısal bir şekilde geliştirdiği kanıtlanmıştır. Dolayısıyla farklı güzergahlardan gidin, yeni yerler keşfedin ve zihninizde bu yerleri tutmaya çalışın.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Gördünüz mü ?

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.