Psikolojik Rahatsızlıklar

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi, yani bir diğer adıyla sosyal anksiyete rahatsızlığı olan kişiler diğer kişiler tarafından kendisini gülünç, utanç verici ya da tuhaf olarak değerlendirdiğini düşünürler. Aynı zamanda kendi yaptıkları davranışlardan (konuşmaları, yemek yemeleri ya da yürüyüşleri) veya kendi korkularının ortaya çıkmasından (titremek, terlemek, kızarmak) korkar ve utanırlar.

Bu rahatsızlık her zaman aynı şiddetle gözükmez. Şiddetinin arttığı zamanlar ise bireyin başkası tarafından gözlendiği zamanlarda görülmektedir. Örnek verecek olursak toplu yerde yemek yemek, kalabalık önünde konuşmak, sınav bunlara örnek olabilir. Ayrıca insanlar ile doğrudan konuşmada da ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıkta olan hastalar belirttiğimiz bu durumlardan olabildiğince uzak dururlar ya da büyük korkularla katlanmaya çalışırlar. Şiddetli korkulara katlandığı sırada kas gerilmesi, ishal, mide bulantısı ya da şiddetli kalp çarpıntısı görünebilmektedir. Son olarak ta bu kişiler bir eş bulmakta ya da mesleği gereği işini yapmakta çok fazla zorlanabilmektedirler.

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Sosyal anksiyete sorunu olan hemen hemen her birey hayatında bir şeylerin yanlış gittiğinin bilincedirler ama bu durumu bir hastalık olarak düşünmezler. Belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sosyal durumlardan mümkün olduğunca kaçma,
  • Sosyal faaliyetlere karşı yoğun fobi olması,
  • Mide ekşimesi, kas gerilmesi, ishal, yüz kızarması, titreme, terleme, kalp çırpıntısı ve kafa karışıklığı gibi belirtiler olmaktadır.
  • Ayrıca çocuklarda ise ağlayarak, öfke nöbeti ya da ebeveyne yapışmak ilerleyen yaşlarda bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Sosyal Fobi Ne Sıklıkla Görülür?

Ruhsal hastalıkların en çok görülen rahatsızlığı olarak belirtilen sosyal anksiyete her yüz kişiden 7 ile 12 kişi ömrü boyunca bir defa dahi olsa bu rahatsızlığı yaşamaktadırlar.

Ayrıca kadınlarda bu rahatsızlık erkeklere oranla bir buçuk kat daha fazla ve sık olarak görülmektedir. Rahatsızlık genellikle gençlik döneminin ilk zamanları ile çocukluk dönemlerinde görülmektedir. Fakat her yaş grubunda nadir de olsa görülür.

Sosyal Fobi Nasıl Oluşur?

Sosyal anksiyete oluşumuna birden fazla durum etki edebilmektedir. Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Kişilik özellikleri (alışılmamış, yeni durumlarda korku ya da çekingenlik)
  • Genetik yatkınlık yani ırsiyet
  • Anne ve babanın çok fazla duygusal olmayan, ayrıca aşırı korumacı ve kontrolcü yetiştirmesi
  • Diğer bireyler ile yaşanmış olan kötü tecrübeler (dışlanmak, aşağılanmak ve alay edilmek gibi)
  • Hayattaki sorun oluşturan olaylar (Sevilen birinin ayrılığı ya da ölümü)

Sosyal Fobi Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?             

Sosyal anksiyete olan bireyler psikoterapiste ya da uzman bir hekime başvurarak profesyonel bir şekilde destek alabilirler. Bunlar ile yapılmış olan görüşmeler esnasında hastanın sağlık durumu, rahatsızlıkları ile ilgili birtakım sorular sorulur ve cevapları aranır. Yapılan sorular ve anketler sonucunda da hastalığın şiddeti net olarak değerlendirilir ve bu fobinin olup olmadığı ortaya çıkmış olur. Ayrıca bu rahatsızlık genel olarak başka birtakım ruhsal hastalıklar ile beraber ortaya çıktığı için muayene işlemi de farklılık gösterebilir.

Sosyal Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal anksiyete doğru bir şekilde tedavi yöntemi uygulandığı zaman tamamen iyileştirilebilir. En etkili tedavi yöntemi ise bilişsel – davranış terapisi olmaktadır. Fakat ilaç tedavisi de oldukça etkili bir yöntemdir.

Bilişsel – Davranış Terapisi: Bu tedavi yönteminin amacı ise bireyin düşüncelerini değerlendirmek ve oluşan fobinin ortadan kalmasını sağlamaktır. Bireye birtakım testler ve anketler uygulanarak rahatsızlığının derecesi tespit edilir. Sonrasında da bu sonuca göre tedavi aşamasına geçilerek düşünceler üzerinden değerlendirilir ve çevre ile başa çıkmayı öğrenir. Kendisi için çok zor olan durumlarla ilgili aşamalı olarak tedavi uygulanır ve bu korkuları ile yüzleşmeyi öğrenir.

İlaç Tedavisi: Bu tedavi yöntemi ilkine göre oldukça az kullanılmaktadır. Çünkü sakinleştirici, antidepresan ya da bu tarzda ilaçlar kullanıldığı için belirtileri hafifletmek için ve Bilişsel – Davranış terapisine geçme aşaması için kullanılmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.