Psikoloji

Uyku Dışında 1,5 Saatimizi Kör Olarak Geçiriyoruz

Dünyanın % 51,9’u günde ortalama 7 – 8 saatini uyuyarak geçiriyor. Bu uyku süresi dışında normal günlük yaşantımızı sağlarken günlük yaklaşık olarak bir buçuk saatimizi kör olarak geçirdiğimizi size söylesek inanır mıydınız? Evet, gerçekten de günde yaklaşık olarak bir buçuk saatimizi kör olarak geçiriyoruz. Nasıl mı? Psikolojik olarak bu konuyu ele alalım ve hemen açıklayalım…

Herkes bir gün içerisinde farkında olmaksızın sürekli olarak gözlerini kıpırdatmaktadır. İstem dışı olarak yapılan bu reflex hem gözü yabancı maddelerden korur, hem de zararlı ışınlardan etkilenmemesini sağlar. Bununla da kalmayarak gözyaşını gözün üst tabanına yayarak göz kuruluğunun da önüne geçmiş olur.

Genellikle farkına varmadığımız bu reflex, yer aldığımız duruma göre artar veya azalır. Sıcaklığın artması, üzüntü ya da ışığın şiddetinin çoğalması göz kırpımını arttırırken havadaki nemin artması, dikkati bir yere toplama ve sürekli okuma gibi durumlar da göz kırmıpını azaltır.

Normal bir insan 1 dakikada yaklaşık olarak 16 defa gözünü kırpmaktadır. Günde ortalama en az 7 – 8 saat uyuduğumuzu düşünürsek yaklaşık olarak 17 bin kere gözümüzü kırpmaktayız. Saniyenin üçte biri kadar süre içerisinde gözümüzü kapatır ve açarız. Bu zaman dilimi içerisinde de gözden beyne doğru giden görüntü sinyalleri kararız. Bu da demek oluyor ki her gözümüzü kırptığımızda saniyenin üçte biri kadar süreyi ‘‘kör’’ olarak geçiririz.

Her gözümüzü kapatıp açtığımızda oluşan bu kesintiyi günlük olarak kabaca hesapladığımızda bir buçuk saatimizi kör olarak geçiriyoruz. Belki şu anda bu yazıları okurken göz kırparak yaşanan o kısa kesintiyi fark etmişsinizdir. Fakat bilinçli olarak bu durumun farkına varmazsak anlık yaşanan bu kesintileri hiçbir şekilde fark etmemiz mümkün değildir.

Her gün yaşanan bu bir buçuk saatlik kararmaları neden fark edemiyoruz? Çünkü muhteşem bir yapıya sahip olan beynimiz yaşanan bu kesintileri diğer şeylerde yaptığı gibi doldurmaktadır. Aynı zamanda beynimiz kesintiler ile uğraşmadan bize daha rahat bir yaşam imkanı sunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Gördünüz mü ?

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.