Psikolojik Testler

Uyku Pozisyonuna Göre Kişilik Analizi

Uyku ile ilgili geçmişten günümüze sayısızca araştırmalar yapılmış olup bu araştırmalar neticesinde birtakım bulgular ortaya çıkartılmıştır. Yapılmış olan bu araştırmalardan bir tanesi ise uyku pozisyonuna göre kişilik analizi olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda uykudaki pozisyonun sadece insan sağlığı ile bağlantılı olmadığını, bununla beraber insanın karakterini de yansıttığı belirlenmiştir. İnsanların uyuma şekilleri kişilik özelliklerini yansıttığı belirtilmiştir.

Asker Yatışı: Asker yatışı sırt üstü yatılarak kolların da iki yanda olduğu yatış şeklidir. Bu şekilde yatan kişiler sakin mizaçlı ve sessiz kişiliğe sahip olan kişilerdir. Ayrıca gereksiz konuşmaları da sevmezler. Hem yakınları hem de kendileri için yüksek yaşam kalitesi isteyen bu kişiler kendilerini diğer insanlardan da yüksekte görmektedirler. Ayrıca bu şekilde yatmak birtakım nefes problemlerini beraberinde getirirken horlama da yapmaktadır. Dolayısıyla uyurken alınan verimi düşürmektedir.

Cenin Pozisyonu: Cenin pozisyonu ise anne karnındaymış gibi ayakların ve vücudun kıvrılarak yatıldığı şekildir. Bu yatma şekli yaklaşık olarak %41 oran ile insanlar arasında en yaygın olan yatış şekli olduğu belirtilmiştir. Cenin pozisyonunda uyuyan kişiler hassas ve duygusal bir yapıda ve dışa dönük olduğu ortaya çıkmıştır. Kadınlar erkeklere göre bu pozisyonda daha fazla uyumaktadırlar. Ayrıca bu şekilde uyumak birtakım karaciğer ve mide sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla sağa doğru bükülerek yatılması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Yaşlı duruşu yatışı: Bu yatış pozisyonunda ise her iki kolu kıvırıp, elleri de omuz hizasına getirip yan yatma şeklidir. Bu yatışta iki kol öne doğru uzanmış olmalıdır. Bu şekilde uyumakta olan kişiler ise eleştirel ve şüpheci olan kişilerdir. Herhangi bir konuda karar almaları çok uzun sürer. Fakat bu konuda aldıkları karardan da geri dönmeleri oldukça zor olmaktadır.

Kütük Pozisyonu: Kolların aşağı doğru bir şekilde olduğu ve yan yatma şekli olarak belirtilen kütük pozisyonunda uyuyan kişiler hem uysal hem de güvenilir kişilerdir. Fakat bu yatış şekline baktığımız zaman omurga gereğinden fazla düz tutulduğu için bel ve sırt ağrıları ile karşılaşmaktadır. Ama gece boyunca uyku pozisyonu değiştirildiği zaman bu durum ortadan kalkmış olacaktır.

Deniz Yıldızı Yatışı: Deniz yıldızı yatışının bir diğer ismi ise serbest yatış ismidir. Bu yatış şeklinde bacaklar ve kollar her iki tarafa açık olarak ve yüzün de yukarı doğru baktığı pozisyon olmaktadır. Bu şekilde uyuyan kişiler sürekli olarak başkalarını dinlemeye hazır olan ve yardım sever olan kişiliğe sahiptirler. Genel olarak ilgiyi üzerine toplamayı sevmeyen bir yapılarının da olduğunu belirtmekte fayda var.

Serbest düşüş yatışı: Bu yatış şeklinde yüzükoyun, eller baş hizasında, bacaklar aralıklı ve başın da sola ya da sağa dönük olduğu yatış şeklidir. Serbest düşüş yatışında yatan kişiler ise kolay incinen ve sinirli kişiler olarak belirtilmiştir. Ayrıca eleştirilmeye de kapalı kişiler olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat mide üzerinde yatıldığı için birtakım mide sorunlarını beraberinde getirebilir.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.