Psikolojik Rahatsızlıklar

Uykusuzluk Sorunu

Dünyada yaşayan insanların yaklaşık %30’a yakını uykusuzluk problemleri ile karşı karıya gelmektedir. Uyku ile ilgili bir sorun yaşayan kişiler ya uyku hapları kullanmaya çalışıyor ya da bütün günü uykusuz bir şekilde geçiriyor. Bundan dolayı da uykusuzluk sorunu için birtakım çözüm yollarına başvurabilirsiniz.

Yatakta sürekli olarak dönmeyin

Eğer ki uyuyamıyor ve yatakta sürekli olarak dönüyorsanız bu alışkanlığınızı hemen unutun. Kalkarak bir müddet başka bir odada loş ışık altında bir iş ile uğraşmayı deneyin. Sonrasında da yatak odanıza giderek yatmayı deneyin. Bu sayede loş ışık ile uyku arasında bir bağ oluşacak ve uyku hissiniz daha çok artacaktır.

Kaslarınızı Gevşetin

Bu yöntem psikologlar tarafından 1915 senesinden itibaren uyku sorunu yaşayan kişilerde uygulanmaktaydı. Bu egzersiz ile beraber hem zihnin hem de bedenin gevşemesi sağlanıyor ve uykuya dalma daha kolay hale geliyordu. İlk olarak başınızı sonrasında omuz ile kolları, göğüs ile karın bölgesini, sırtı ve en son da bacakları sırayla gevşettikten sonra zihninizi de başka şeylere yormayarak yatak içerisinde yatmaya başladığınızda uykuya rahat bir şekilde dalacaksınız.

Sıcak Bir Banyo Her Derde Deva

Sıcak su eşliğinde banyo yapıldığı zaman insanın vücut ısısı yükselmektedir. Banyodan çıkınca ise vücut ısısı hızlı bir şekilde düşüş yaşar ve bu şekilde beyin uykuya dalacağı zaman yaşanan düşüşü etkileyerek uykuya dalmanızı daha kolay hale getirir.

Düzenli olarak yapılan egzersiz uyku düzeni sağlar

Uyku düzeni ile ilgili dünyada çok fazla araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalar arasından sonuçlanan bir durum ise düzenli olarak yapılan egzersizlerin uyku düzenini de sağladığıdır. Hatta hafif bir egzersiz ya da düşük kalitede yapılan bir egzersizin dahi uyku kalitesinin daha da artmasına büyük bir etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Yatmadan önce kafein almayın

Kafein uyku açan bir maddedir. Bundan dolayı da akşamları kafein almayın. Hatta yaklaşık bir fincan kahve içtiğiniz zaman beş saat sonrasında bile kafein miktarının neredeyse yarısı halen vücutta olacaktır. Bundan dolayı da mümkünse uykusuzluk sorunu düzlene kadar kafeinli ürünlerden uzak durun mümkün değilse akşamdan sonra kafeinli şeylerden uzak durun.

Son çare: Uyku terapisti

Eğer ki bu durumlardan neredeyse tamamını yaptınız ve hiç biri işe yaramamış ise artık uzman bir terapiste görünmeniz çok daha etkili olacaktır. Uyku ile ilgili terapi yapan psikolog ile görüşebilir ve bu probleminizin ortadan kalkması için uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz. Bu sayede sonuç odaklı bir çözüm alacak ve sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla..

SanalPsikoloji

Sanal psikoloji gelişen teknoloji ile ortaya çıkan insanları eğlendirerek bilgilendiren, düşündürerek psikolojik sorunlarını gideren internet platformudur. Bu platformda sadece psikolojiye ait olan bilgileri edinmekle kalmayacaksınız sanal alemin derinliklerine de inerek günümüz dünyası hakkında daha detaylı bilgileri de edineceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.